Splitsko-makarski nadbiskup mons. Marin Barišić objavio je dekrete o razrješenjima i imenovanjima svećenika koji pastoralno djeluju na području Splitsko-makarske nadbiskupije. Dekreti za dijecezanske svećenike stupaju na snagu 17. kolovoza 2020. godine.

Don Ante Čipčić, župnik Župe Svih Svetih – Aržano stavljen je u stanje mira zbog navršene kanonske dobi, a na njegovo mjesto imenovan je don Marin Barišić ml. Župnik Župe Porođenja BDM – Srinjine, don Ante Delić, također je umirovljen zbog navršene kanonske dobi, a službu župnika te župe preuzima don Tomislav Ćubelić, koji je do sada bio splitski katedralni župnik. Novi župnik splitske Prvostolnice svetoga Dujma bit će mons. Ante Mateljan.

Bolnički kapelan na Firulama u Splitu, mr. don Lovre Šola, razriješen je te službe i imenovan župnikom Župe Pohođenja BDM na splitskom Spinutu, umjesto don Danka Kovačevića koji je upućen na poslijediplomski studij društvenih komunikacija na Papinskom sveučilištu Svetoga Križa u Rimu. Novi kapelan bolnice „Firule“ je don Šimun Doljanin, dosadašnji župnik Župe sv. Marka – Split-Neslanovac. Službu upravitelja te splitske župe preuzima don Roko Celent, svećenik Rimske biskupije.

Nakon iznenadne smrti don Bože Delića, župnika Župe sv. Mihovila ark. u Kaštel Kambelovcu, službu župnog upravitelja te kaštelanske župe privremeno je vršio mr. don Josip Periš do nastupa novoimenovanog župnika don Stanka Kaćunića, koji je do sada bio župni vikar Župe Gospe od Otoka u Solinu. Nakon umirovljenja don Mirka Skejića, župnika Župe sv. Roka – Čaporice, župom je privremeno upravljao mons. dr. Nediljko Ante Ančić, pastoralni vikar. Novim župnikom u Čaporicama imenovan je don Ante Šošić.

Don Zdravko Vučak, župnik Župe Presvetoga Srca Isusova u Vinišću, razriješen je te službe i imenovan župnikom Župe sv. Ivana Krstitelja u Dicmu Gornjem (Krušvar). Za župnika u Vinišće dolazi don Mate Munitić, dosadašnji župnik Župe Presvetoga Srca Isusova – Krstatice i Župe Gospe od Zdravlja – Poljica Vrgorska. Pastoralnu skrb o tim dvjema župama preuzima novi župnik don Pero Badrov koji je do sada vršio službu župnoga vikara na Visokoj u Splitu.

Mladomisnik don Ivan Odrljin imenovan je za župnog vikara u Župi Gospe od Otoka u Solinu. Službu župnoga vikara u Župi sv. Petra na Priku u Omišu vršit će mladomisnik don Mirko Šakić, dok će mladomisnik don Slavko Volarević biti župni vikar u Župi Presvetoga Srca Isusova na Visokoj u Splitu. Dosadašnji nadbiskupov tajnik, mladomisnik don Nikola Šakić, i dalje će vršiti službu nadbiskupovoga osobnog tajnika i bilježnika Nadbiskupskog ordinarijata.

Župnik Župe sv. Lovre m. u Stobreču, mons. Josip Lončar, razriješen je službe predstojnika Građevinskog ureda Nadbiskupije, a mr. don Ante Rako imenovan je nadbiskupijskim povjerenikom za zaštitu maloljetnika i ranjivih osoba i voditeljem Metropolijskog ureda za zaštitu maloljetnika i ranjivih osoba. Tajnikom Metropolijskog ureda za zaštitu maloljetnika i ranjivih osoba imenovan je don Nikola Šakić, nadbiskupov tajnik.

U župama koje pastoralno poslužuju redovnici Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja također je došlo do personalnih promjena. Fra Miljenko Odrljin razriješen je službe župnika Župe sv. Jeronima – Veliko Brdo, a novi će župnik biti fra Tomislav Brekalo. Dosadašnji župnik župa Sv. Ilije pror. u Kozici i Porođenja BDM u Zavojanima, fra Dujo Jukić, razriješen je službe župnika, a novim župnikom tih dviju župa Biokovskog dekanata imenovan je mladomisnik fra Željko Štrbac. Župnim vikarom u Župi sv. Franje Asiškoga – Imotski imenovan je fra Radoslav Tolić, dok je fra Filip Budić, dosadašnji upravitelj Župe Uznesenja BDM – Bast-Baška Voda, imenovan župnikom u toj župi.

Imenovanja i premještaji svećenika u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji 2020.