Nepuna 2 mjeseca nakon što je preminuo o. Stanko Prcela, danas, na Veliku Subotu, 3. travnja 2021. napustio nas je još jedan svećenik i dominikanac iz Košuta, o. Reginald (Ivan) Klapež.

O. Reginald Klapež rođen je 11. studenoga 1936. u Košutama od oca Joze i majke Mare Mateljan. Majka mu je preminula 1940., a oca su mu 1944. ubili partizani, pa je odrastao okružen ljubavlju pomajke Ive Bešlić i starije braće i sestara. Bio je brat školske sestre franjevke Marinke (1934.-1998.) i ujak don Josipa Dukića (1965.). Nakon osnovne škole, u Bolu je 1956. završio Dominikansku klasičnu gimnaziju i 15. kolovoza te godine stupio u dominikanski novicijat u Dubrovniku. Prve redovničke zavjete položio je 16. kolovoza 1957., a doživotne 12. studenoga 1962. Nakon polaganja prvih zavjeta počeo je studij na dominikanskoj Visokoj bogoslovnoj školi u Dubrovniku, a 1963. ga je nastavio i 1965. dovršio na Bogoslovnom fakultetu u Zagrebu. Za svećenika ga je zaredio nadbiskup Franjo Šeper 29. lipnja 1964. u zagrebačkoj katedrali, a mladu misu u rodnoj župi proslavio je 16. srpnja.

Nakon što je dovršio studij, o. Reginald je 25. listopada 1965. premješten u Bol, gdje se poglavito posvetio glazbenoj djelatnosti. Naime, još kao sjemeništarac u Bolu je dobio osnovno znanje o glazbi i pouku u sviranju harmonija, a kao novak i student u Dubrovniku je nastavio vježbati sviranje na harmoniju i orguljama. Ubrzo je na akademijama nastupao za klavirom, a u dominikanskoj crkvi u Dubrovniku i Gružu te potom u Zagrebu svirao je orgulje. Od 1967. do odlaska iz Bola 1990. bio je orguljaš i vodio je mjesno pjevačko društvo Svete Cecilije, a u Dominikanskoj klasičnoj gimnaziji predavao je glazbenu umjetnost od rujna 1965. do njezina zatvaranja u lipnju 1973. Od 1967. do 1985. vodio je i zbor sjemeništaraca s kojim je nastupao u crkvi i na akademijama, izvodeći dvoglasne i troglasne kompozicije te odlomke iz hrvatskih opera Porin i Nikola Šubić Zrinski.

Od dolaska u Bol 1965. o. Reginald je bio prefekt dominikanskaih sjemeništaraca, od ožujka 1968. njihov učitelj, a od veljače 1969. podučitelj. Od srpnja do studenoga 1971. bio je vršitelj dužnosti učitelja sjemeništaraca, a potom opet podučitelj. Službu učitelja sjemeništaraca ponovo je vršio od siječnja 1976. do rujna 1978. Od 1979. do 1984. bio je i provincijski definitor.

U bolskom samostanu o. Reginald je godinama vršio službu ekonoma te bio desna ruka samostanskim poglavarima. Također, otkako su se dominikanci šezdesetih godina prošloga stoljeća počeli baviti turizmom u bolskom samostanu, bio je među glavnim organizatorima i nositeljima te djelatnosti. Od kolovoza 1987. bio je prior samostana u Bolu, a po isteku te službe premješten je u listopadu 1990. u Zagreb. Nedugo nakon toga, o. Ivo Plenković, njegov nasljednik na čelu bolskoga samostana, kratko se osvrnuo na Reginaldov premještaj i zapisao: “O. Reginald Klapež, bivši prior, ekonom, odgojitelj, orguljaš i tko zna koje je još dužnosti obavljao kroz proteklih dvadesetipet godina boravka u ovom samostanu, premješten je u zagrebački samostan. Ta, gdje god se okreneš: ‘Još živi njegov duh!’”

Točno 25 godina poslije dolaska u Bol, o. Reginald je potkraj listopada 1990. premješten u samostan Kraljice Svete Krunice na zagrebačkom Borongaju, najbrojniji dominikanski samostan u Hrvatskoj. Tu mu je u veljači 1991. povjerena služba ekonoma i sakristana. Godinama je marljivo, strpljivo i poslovičnom pedantnošću vodio brigu o samostanskim računima i nabavljao sve potrebno za redovničku obitelj. S tih se služba morao povući tek 2007. pod pritiskom teške bolesti. Vršio je i službe ispovjednika i orguljaša u samostanskoj i župnoj crkvi te je od rujna 1995. do lipnja 1999. bio odgojitelj časne braće s privremenim zavjetima.

S godinama je zdravlje o. Reginalda sve više slabilo, pa se otežano kretao i vrijeme uglavnom provodio u svojoj sobi. Sa subraćom je 12. veljače 2021. proslavio imendan, a nakon toga mu se zdravlje drastično pogoršalo. Posljednji mjesec bio je posve nemoćan i vezan uz bolesnički krevet. Okrijepljen svetim sakramentima, preminuo je u prisustvu subraće, na Veliku subotu, 3. travnja 2021. Bio je u 85. godini života, 65. redovništva i 57. svećeništva.

Sprovodni obredi bit će na zagrebačkom groblju Mirogoj u četvrtak, 8. travnja 2021. u 15:00 sati, a sv. misa zadušnica u crkvi Kraljice svete Krunice, Kontakova 1, Zagreb, neposredno nakon sprovoda.

Preporučujemo ga u vaše molitve! Počivao u miru Božjem!

Autor teksta: dr.sc. Ivan Armanda dipl. theol.

Preminuo dominikanac o. Reginald (Ivan) Klapež